ABD belgelerinde kara para aklamanın şeması

Türkiye’de aranan firari Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da gözaltına alındı. Gözaltı işleminin ABD’nin isteği üzerine olduğu belirtildi. ABD ve …

Türkiye’de aranan firari Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da gözaltına alındı. Gözaltı işleminin ABD’nin isteği üzerine olduğu belirtildi.

ABD ve Türkiye’nin Sezgin Baran Korkmaz’ı iade talebi bulunuyor.

Korkmaz’ın gözaltına alınarak tutuklanması, Amerika’yı 500 milyon dolar dolandırdığı iddiasıyla açılan davayı da yeniden gündeme getirdi.

Davanın iddianamesinde Sezgin Baran Korkmaz ve ortaklarının kara para aklamayı nasıl yaptıkları belgeleriyle anlatılıyor.

İddianamede bir de savcıların çizdiği şema yer alıyor Şemaya göre milyon dolarların Amerika’dan Türkiye’ye geliş serüveni gösteriliyor.

Şemadaki para transferi şu ifadelerle yer alıyor:

“Bank of America’da Korkmaz ve Termendzhyan’a (Lev Aslan Dermen) ait ortak banka hesabından SBK Holdings USA şirketine 14 milyon dolar gönderildiğini gösteren deliller dosyaya sundu. Aralık 2015’te kara para aklama faaliyetlerinden elde edilen gelirin bir kısmı Kormaz ve Termendzhyan’ın (Lev Aslan Dermen) sahip olduğu banka hesabına aktarıldı. Savcılık ayrıca, SBK Holding A.Ş.’ye 3.8 milyon dolar, Korkmaz’ın ortağı Kamil Feridun Özkaraman’ın sahibi olduğu Komak Isı Yalıtım’a ise 3.8 milyon dolar gönderildiğini ortaya çıkardı. SBK Holdings USA şirketi başlangıçta Jacob Kingston ve Levon Termendzhyan tarafından kuruldu. Daha sonra Termendzhyan (Lev Aslan Dermen), Jacob Kingston’ı 2014 yılında şirketten çıkararak şirketin tek hissedarı olarak kaldı. Bu noktadan itibaren WRE dolandırıcılıktan elde edilen gelirden Termendzhyan’a düşen kısmını ise SBK Holdings USA şirketine transfer etmeye devam etti.”

İşte o şema:

 

KORUMA İÇİN 6 MİLYON DOLAR

İddianamede, 2018 yılında Kingstonlar, Termendzhyan’ın (Lev Aslan Dermen) sağladığı koruma için Sezgin Baran Korkmaz’a 6 milyon dolar ödediği belirtiliyor. Isaiah Kingston ifadesinde, bu ödeme için “Bize, Türkiye’ye 6 milyon dolar ödersek ABD’nin Kingstonlar hakkındaki soruşturmasının sona ereceği söylendi” dediği belirtti.

Veyis Ateş’in de Sezgin Baran Korkmaz ile yaptığı telefon konuşması ortaya çıkmıştı. İddia edilen bu konuşmayı Sevilay Yılma köşesinde şu cümlelerle yazmıştı: “Veyis Ateş diyor ki özetle:Biliyorum canın çok acıyor. Her tarafı yakıp yıkmak istiyorsun. Çıkıp her yere konuşmak istiyorsun. Yaşadıklarını anlıyorum. Hak da veriyorum sana. Sen de eşine, ailene çoluğuna, çocuğuna kavuşmak istiyorsun… Hiçbir şey olmamış gibi ülkene dönmek istiyorsun… Ankara’dayım… Az önce senin görüşmeni yaptım. Şunu anladım ki seninle uğraşan bir klik ve lobi var ama bu arkadaşlarla işi tersine çevirmek mümkün…”

“TAŞINMAZ ALARAK KARA PARA AKLADILAR”

İddianamede ayrıca Sezgin Baran Korkmaz ve ortaklarının Türkiye’de kara para aklamayı taşınmaz alarak yaptığı vurgulanıyor. Savcılık, , mahkemeye başvurarak Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti. İddianamede de alınan taşınmazların tapularına da yer verilmiş.

ABD iddianamesinde yer alan tapular:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir