Alibaba sürücüsüz kamyon işine giriyor

E-ticaret, perakende, internet ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren Çinli Alibaba’nın teknolojiden sorumlu yöneticisi Cheng Li, Global …

E-ticaret, perakende, internet ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren Çinli Alibaba’nın teknolojiden sorumlu yöneticisi Cheng Li, Global Smart Logistics Zirvesi’nde, grubun otonom kamyon geliştirmeye yönelik yatırım yaptığını açıkladı.

Alibaba bu amaçla lojistikte uzmanlaşmış yan şirketi olan Cainiao ile ortak çalışacak. Cheng ayrıca Cainiao’nun gelecek yıl Çin’de bin otonom aracı telim etmeyi planladığını duyurdu.

Cheng Li “Otonom araçlar dijital çağın teknolojik taşıyıcılarından ve bunun ötesinde gelecekte dağıtım zincirinin bütün pratik yöntemlerinin otomatikleşeceği ve akıllı lojistik sektörünün de bu alanda anahtar işlev göreceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla Alibaba şimdiden kendi otonom kamyonlarını geliştirmeye yönelik yatırım yapmaya başladı” dedi.

Uzmanlara göre, otonom kamyonları lojistik sektöründe uygulamaya sokma planı sayesinde Alibaba Çin’de otonom piyasasında ticari bir uygulama için bir hamle gerçekleştirmiş olacak.

Dünya genelinde başta lojistik sektörü olmak üzere otonom kamyon üreticisi firmalar ticari anlaşmalarını duyurmaya başladı.

Genel Merkezi Kaliforniya’da bulunan otonom kamyon üreticisi TuSimple Holdings’de, Volkswagen’in ticari ortağı Traton için otonom kamyon üreteceğini açıklamıştı. Yine Amerikan paket teslimat ve tedarik zincir şirketi UPS, Arizona’da kargo teslimatlarını TuSimple’ın ürettiği otonom kamyonlarla gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir