Alman Dışişleri Bakanı, Ankara ziyareti öncesinde “felaket” yaşanmaması için Türkiye ile Yunanistan arasında görüşme çağrısı yaptı

İSTANBUL/ATİNA, 25 Ağustos (Reuters) – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugün Ankara’yı ziyareti öncesinde uğradığı Atina’da iki ülke …

İSTANBUL/ATİNA, 25 Ağustos (Reuters) – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bugün Ankara’yı ziyareti öncesinde uğradığı Atina’da iki ülke arasında deniz egemenlik sahalarında hidrokarbon aramaları kaynaklı hak iddialarının çözümü için doğrudan görüşme çağrısında bulundu.

Ancak hem Ankara ve Atina’nın Girit ve Kıbrıs adaları arasında kalan deniz kesiminde askeri tatbikat düzenliyor olması Türkiye’nin iki ülkenin de hak iddia ettiği alanlarda doğalgaz ve petrol aramak için yürüttüğü çalışmaların yarattığı gerilimin devam ettiğine işaret ediyor.

Türkiye ve Yunanistan, denizdeki egemenlik alanlarının ve dolayısıyla bu sınırlar içindeki doğal kaynakların kime ait olduğunun sınırları konusunda yıllardır anlaşmazlık yaşıyorlar.

Yaklaşık iki yıldır kendi kıta sahanlığı ve Kıbrıs adası çevresinde sondaj yapan Türkiye geçen ay ilk defa Kıbrıs’ın batısında, Girit’e daha önce olmadığı kadar yakın bir alanda sismik araştırma yapacağını açıkladı.

Ankara daha sonra Atina ile müzakerelere imkan vermek için sismik arama gemisi Oruç Reis’in Yunanistan’ın da hak iddia ettiği deniz kesimlerinde çalışmasını ertelemişti.

Ancak Yunanistan’ın Mısır ile yaptığı deniz yetki alanlarını sınırlama anlaşmasından sonra Ankara Oruç Reis’in sismik arama çalışmalarına devam etme kararı aldı. Son olarak Pazar günü geminin görev süresi uzatıldı.

Yunanistan buna karşılık olarak kısmen Oruç Reis’in çalışma sahasıyla çakışan bir alanda askeri tatbikat düzenleyeceğini açıkladı. Türkiye ise bunun ardından aynı alanda kendisi de askeri tatbikat başlatma kararı aldı.

Maas, iki ülke arasında tansiyonu düşürmek için Ankara’ya gelişi öncesi yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’deki mevcut durum ateşle oynamakla eşdeğer… Her bir küçük kıvılcım felakete yol açabilir.” dedi.

Maas bugün 19.00’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ın Türkiye’de sismik arama çalışması yürüttüğü bölgede tatbikat yürütme kararını “şımarıklık” olarak niteleyerek Türkiye’nin sismik arama ve donanma faaliyetlerinden geri adım atmayacağını dün söyledi.

Dün üst düzey bir savunma bakanlığı yetkilisi Yunanistan’ın bu kararıyla bölgedeki karmaşayı daha da artıracağını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir