Bilgi Teknolojilerinde Yapılandırma Yönetimi Otomasyonu

Yapılandırma yönetimi; bilgisayar sistemlerini, sunucuları ve kullanılan yazılımları stabil ve sorunsuz sürdürebilme sürecidir. Sistemler ve …

Yapılandırma yönetimi; bilgisayar sistemlerini, sunucuları ve kullanılan yazılımları stabil ve sorunsuz sürdürebilme sürecidir. Sistemler ve yazılımlar üzerinde yapılan değişikliklerle bu sürecin sorunsuz geçmesi amaçlanıyor.

BT (bilgi teknolojileri) sistem yapılandırmasını yönetmek de bir sistem için istenen durumu (sunucu yapılandırması gibi) tanımlamak ve sürdürmekten geçiyor. Yapılandırma değerlendirmeleri ve sapma analizleriyle de doğrudan bağlantılı olan yapılandırma yönetimi; güncelleme, yeniden yapılandırma ve düzeltme gibi işlemlerin yapılmasını sağlıyor.

Yapılandırma yönetimi, kayıt altına alınmayan küçük ve büyük değişikliklerin yapılmasını engeller. Yapılan yanlış yapılandırmalar, sistemin düşük performans göstermesine, tutarsız çalışmasına neden olabiliyor veya uyumsuzlukların oluşması gibi sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca iş operasyonlarını ve güvenliği de tehlikeye atıyor.

Dikkat gerektiren sistemlerin manuel olarak belirlenmesi, iyileştirme adımlarının belirlenmesi, eylemlerin önceliklendirilmesi ve tamamlandığının doğrulanması, büyük ortamlarda gerçekleştirilemeyecek kadar karmaşık oluyor. Bu yüzden sistem yöneticileri ve yazılım geliştiriciler dokümantasyon, bakım ve değişiklik kontrol süreci olmadan bir sunucuda ne olduğunu veya hangi yazılımın güncellendiğini bilemeyebiliyor.

Yapılandırma yönetimi sistemleri, bu noktada sistem ayarlarını stabil olarak ayarlamanıza, temel ayarlara göre oluşturmanıza ve bakımını yapmanıza olanak tanıyor. Bununla birlikte, kullanıcı ve yöneticilerin durum gözlemlemesi yapmasını sağlayarak daha güvenli bir ortam oluşturuyor.

Yapılandırma yönetiminin önemli noktaları;

 • Sistemleri gruplara ve alt gruplara göre sınıflandırabilir ve yönetebilirsiniz.
 • Temel yapılandırmaları merkezi olarak yeniden tanımlayabilirsiniz.
 • Yeni ayarları aktif tüm sistemlere işleyebilirsiniz.
 • Sistem tanımlamalarını, yamaları ve güncellemeleri otomatik olarak alabilirsiniz.
 • Eski, yetersiz performansa sahip ve uyumlu olmayan yapılandırmaları ayıklayabilirsiniz.
 • Eylemlere öncelik verebilirsiniz.
 • İyileştirmeler için kural belirleyebilirsiniz.

Yapılandırma yönetiminin ne olduğundan bahsettik, şimdi gelelim avantajlarına. Yapılandırma yönetimi, sistemlerde oluşabilecek olumsuz durumlara karşı erken müdahale şansı sunarak ilerleyen süreçte daha pahalı sonuçların oluşmasını engelliyor. Ayrıca erken yapılan müdahaleler, diğer potansiyel sorunların da önlenmesini sağlayabiliyor.

Yapılandırma yönetiminin temel amacı yukarıda da bahsettiğimiz gibi, sistemleri istenen durumda tutmaktır. Geleneksel yöntemlerde, sistem yöneticileri bu işlemleri manuel olarak veya özel komut dosyalarıyla gerçekleştiriyor. Otomasyon sayesinde ise manuel işlemlere gerek kalmadan bu görevler otomatik gerçekleştiriliyor.

Herhangi bir yapılandırma yönetim aracı, otomasyon sayesinde hataya daha az yer bırakarak dakikalar içinde yeni bir sunucu ve konfigürasyon sağlıyor. Ayrıca geleneksel yöntemlerdeki gibi komut dosyaları olmadan da kullanılabilme şansını sunuyor.

Red Hat Ansible otomasyon platformu, günümüzde en güvenilir yapılandırma yönetimi araçlarından birini sunuyor. Söz konusu araç, sistemlerinizin mevcut durumunu korumasına yardımcı oluyor. Yapılandırma yönetimi araçları, sistem yönetimini öngörülebilir ve ölçeklenebilir hale getirirken, değişiklikleri ve dağıtımları da daha hızlı hale getirerek insan hatası olasılığını ortadan kaldırıyor.

Ayrıca kaynak durumunu takip etmenize ve aynı paketi iki kez kurmak gibi görevleri otomatik olarak yapmanıza yardımcı oluyor.

Otomatik yapılandırma yönetimi ile kritik bir olaydan sonra sistem kurtarma işleminiz otomatik gerçekleşiyor. Örneğin sistemdeki bir sunucu bilinmeyen bir sebeple hata verir veya arızalanırsa, yeni bir sunucu yapılandırılıyor. Siz de bu noktada sorunun kaynağına inip sebebini ve önlemlerini araştırabiliyorsunuz.

Yapılandırma yönetimi araçları ayrıca sorunun kaynağını da hızlı bir şekilde belirleyebilmeniz için sisteminizde denetleme yaparak rapor sunuyor.

BT operasyon ekiplerinden daha hızlı hareket etmeleri, giderek karmaşık hale gelen BT ortamlarını yönetmeleri ve yeni gelişmelere uyum sağlamaları isteniyor.

Birçok şirket, bu talepleri yönetmek için esneklik sunmayan komut dosyaları veya özel eski araçlar kullanarak sınırlı ve farklı alanlarda BT işlemlerini zaten otomatik hale getiriyor. Bu yöntemler belirli işlevleri hızlandırabilse de çeşitli kaynaklara göre ölçeklenemez ve kuruluş genelinde otomasyon süresini zora sokuyor.

Sistemlerin karmaşıklığı veya BT modernizasyon sürecinin neresinde olursanız olun, kurumsal çapta bir otomasyon yaklaşımı oluşturmak, yalnızca BT süreçlerini değil aynı zamanda tüm teknolojileri, ekipleri ve kuruluşları otomatikleştirmenize olanak tanıyor.

Başarılı ve doğru otomasyon çözümleri ile yeni uygulamaları ve hizmetleri daha hızlı dağıtabilir, BT altyapısını daha verimli yönetebilir ve uygulama geliştirme üretkenliğinde artış görebilirsiniz. Sağlama ve yapılandırma yönetimi, yama, uygulama düzenleme, güvenlik ve uyumluluk alanlarında iyileştirme için otomasyon sistemlerinin kullanılması önem arz ediyor.

Red Hat, otomasyonun BT modernizasyonunun ve dijital dönüşümün stratejik ve temel bir bileşeni olduğunu düşünüyor. Şirketin çözümleri, hizmetleri ve eğitimleri, inovasyon yapmaya ve ilerlemeye odaklanabilmeniz için gerekli kontrolü sunuyor.

Red Hat ayrıca otomasyon teknolojileri konusunda geniş bir açık kaynak topluluğuyla beraber hareket ediyor. Red Hat mühendisleri, işletmenizin ve çalışanlarınızın istikrarlı ve güvenli bir performans sergilemesine yardımcı olması için Red Hat Ansible otomasyon aracını geliştirdi. Bu araç beraberinde rehberler, takip ekranı ve analitik kaynaklar dahil olmak üzere kurumsal çapta otomasyon uygulamak için gereken tüm araçları içeriyor.

Red Hat Ansible, kuruluşların BT otomasyonunu ölçeklendirmesine, karmaşık dağıtımları yönetmesine ve otomasyonu yönetmesine yardımcı oluyor. Kullanıcılara operasyonel karmaşıklığı azalmak için sunulan takip panosu da, durumu gözlemlemelerini sağlıyor.

Araç sezgisel bir otomasyon diline dayandığından, kullanıcıların otomasyon içeriğini paylaşmak, incelemek ve yönetmek için birden fazla ekip arasında koordinasyon kurması için de ideal bir seçenek diyebiliriz.

Sistemleriniz şu anda BT yönetim ekibi aracılığıyla komut dosyası ve geçici uygulamalarla yönetiliyor olabilir. Buna ek olarak bakım için fazla zaman harcamanızı gerektiren otomasyon sistemi kullanıyor olabilirsiniz.

Mevcut yöntemleriniz, sistemlerinizde çözülmesi gereken sorunlara ek sorunlar ekleyebilir. Bu durumda bakım ve onarım için büyük bir ekip gerektirmeyen bir araca ihtiyacınız var.

Red Hat Ansible, BT otomasyonunu erişilebilir kılar

Ansible, konfigürasyon yönetimi için mevcut en basit çözümdür. Yöneticiler, geliştiriciler ve BT yöneticileri için son derece düşük bir öğrenme gerektiren, doğası gereği stabil ve son derece güvenilir olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yapılandırmaların anlaşılabilir yapılması, hem insanların hem de makinelerin yapılandırmalarını doğru anlaması ve ayrıştırmasını sağlar. Bu sayede yeni ekip üyeleri de hızlı bir şekilde işine odaklanabilir. Bu sayede daha tecrübeli çalışanlar da daha ağır iş yüklerini yerine getirmek için zaman kazanacaktır.

Ansible, sistemleri yönetmek için bir parola veya SSH anahtarından başka bir şeye ihtiyaç duymaz. Ayrıca herhangi bir aracı yazılımı yüklemeden onları yönetmeye başlayabilir, birçok otomasyon sisteminde yaygın olan “yönetimi yönetme” sorununu ortadan kaldırır. Yapılandırma yönetimi ile arka plan programlarının neden kapalı olduğunu, yönetim aracı yazılımlarının ne zaman yükseltileceğini veya bu aracılardaki güvenlik açıklarının ne zaman yamalanacağını merak etmeye gerek yok.

Hedef odaklı çözüm

Bir sistem ne durumda olursa olsun, Red Hat Ansible sorunları tespit ederek çözüm üretebilir. Bu da güvenilir BT altyapısı oluşturmak için olanak tanır. Komut dosyası tabanlı çözümlerden kaynaklanan olası hataları önler.

Güvenli ve aracısız

Ansible, varsayılan aktarım katmanı olarak mevcut en güvenli uzaktan yapılandırma yönetim sistemine güveniyor: OpenSSH. OpenSSH çok çeşitli platformlar için mevcuttur, çok hafiftir ve güvenlik sorunları keşfedildiğinde hızlı bir şekilde yamalanır.

Ayrıca, Ansible herhangi bir uzak yönetim aracı gerektirmez. Ansible, tüm modülleri uzak sistemlere teslim eder ve istenen konfigürasyonu gerçekleştirmek için gerektiğinde görevleri yürütür. Bu modüller, sudo ve hatta Kerberos desteği de dahil olmak üzere kullanıcı tarafından sağlanan kimlik bilgileriyle çalışır ve tamamlandığında kendilerini temizler. Ansible ayrıca, kök oturum açma ayrıcalıkları, belirli SSH anahtarları veya özel kullanıcılar gerektirmez ve yönetim altındaki sistemin güvenlik modeline saygı duyar.

Sonuç olarak, Ansible çok düşük bir saldırı yüzey alanına sahiptir ve kurulumu oldukça kolaydır.

Yapılandırma Yönetiminde Red Hat Sertifikalı olan bir BT uzmanı, Puppet, Red Hat Enterprise Linux ve Red Hat Satellite 6 ile yapılandırma yönetimini otomatikleştirmek için gereken becerileri, bilgileri ve yetenekleri kanıtlamıştır.

Red Hat sertifikalı BT uzmanları için aranan yetenekler;

 • Puppet kurulumu ve yapılandırması
 • Puppet oluşturma ve bakımını yapmak
 • Puppet modülleri oluşturmak
 • Sistem bilgilerini edinmek için çeşitli faktörler kullanmak
 • Git deposu kullanmak
 • Puppet’i Red Hat Satellite 6 ortamında uygulamak

Sertifika kimler için uygun?

 • Birden fazla fiziksel veya sanallaştırılmış sunucunun planlamasından, dağıtımından ve yönetiminden sorumlu deneyimli Linux sistem yöneticileri
 • DevOps uygulamalarını uygulamaktan sorumlu deneyimli Linux sistem yöneticileri

Sertifikalı BT uzmanı olmak için gerekli sınavlar

Bir BT uzmanı adayının, yapılandırma yönetimi görevlerinde Red Hat sertifikalı uzman olarak çalışabilmesi için EX405 kodlu sınavı başarıyla geçmesi gerekiyor.

EX405 yapılandırma yönetimi sınavı

Red Hat, adayların sınav öncesinde yapılandırma yönetimi ve Puppet için oluşturulmuş kurslara katılması gerektiğini belirtiyor. Kurs sonrasında bu sınav, Puppet ve Red Hat Enterprise Satellite 6 ile konfigürasyon yönetimini otomatikleştirmek için becerileri, bilgiyi ve yetenekleri ortaya çıkarmak için gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir