Dendias’tan AB’ye skandal Türkiye tepkisi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Birliği’nin Türkiye veya Belarus tarafından göç konusunda kendisine “şantaj yapılmasına” izin …

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Birliği’nin Türkiye veya Belarus tarafından göç konusunda kendisine “şantaj yapılmasına” izin vermeyeceğini savundu.

“ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Dendias, “Türkiye, Beyaz Rusya, kim olursa olsun… AB’ye baskı uygulamak için göç olgusunu araçsallaştırmasına izin veremeyiz. Elimizden geldiğince ihtiyacı olan insanlara yardım etmeye hazırız ama göçü araçsallaştırmak için başka ülkeler tarafından AB’ye veya kendimize şantaj yapılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ FARKLILIKLAR VAR”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de NATO Zirvesi sırasında yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Dandias, iki ülkenin politikaları arasında “büyük ve önemli farklılıklar” olduğunu söyledi.

Dendias, “Bildiğiniz gibi Yunanistan Başbakanı Miçotakis dün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Brüksel’de bir araya geldi. Ne yazık söylemeliyim ki, Başbakan Miçotakis ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşme ‘buz kıran’ bir görüşmeydi ama bir atılım değildi. Başbakan Miçotakis’in daha sonra söylediği gibi, farklılıklar var, farklılıklar hala var ve bunlar büyük ve önemli farklılıklar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir