Hamsi fiyatlarında yükseliş sürüyor

Eskişehir’de geçtiğimiz hafta hamsi fiyatlarının 50 liraya kadar yükseldiği gözlemlenmişti. Daha sonra iniş yaşanan hamsi 20 liraya kadar …

Eskişehir’de geçtiğimiz hafta hamsi fiyatlarının 50 liraya kadar yükseldiği gözlemlenmişti. Daha sonra iniş yaşanan hamsi 20 liraya kadar düşerken, bugün yeniden 30 liraya çıktı.

Son bir kaç gündür denizden hamsinin az çıkması nedeniyle fiyatlarda yükseliş yaşanan hamsi, bu yıl balıkçıların beklentilerini de karşılamadı. Yüksek fiyatı, vatandaşlarını da balık tezgâhlarından uzaklaştırmasının ardından piyasaya durgunluk meydana geldi.

Eskişehir çarşı balık pazarında bulunan bazı balıkçılar, hamsi fiyatlarının yine düşeceği ümit ederken, bazıları ise artık sadece yükseleceğini belirtiyor.

“GİDİŞAT YÜKSELECEĞİNİ GÖSTERİYOR”

Hamsi fiyatları hakkında konuşan balıkçı Samim Yarıcı, fiyatlar artık pek inmeyeceği belirtti. Yarıcı, “Hamsi fiyatlarında yaşanan yükselişin sebebi denizden az çıkmasından kaynaklı. Balık denizden çok çıktığı zaman fiyatlar düşer, tersine yükselir. Son 2-3 gündür balık çıkmıyor. Hamsi soğuğu seven bir balık, ancak kayıkçılarımız denize gidip çoğu boş dönüyor. Bu nedenle fiyatlar şimdi yükseldi. Genel olarak da bu yıl hamsi beklediğimizden az çıktı. Fiyatı en düşük 20 liraya sattık. Önceki senelerde 5-10 liraya hamsi satıyorduk. Denizdeki durum bu sezon artık pek değişmeyeceği düşünüyorum. Fiyatlar düşmekten daha çok pahalılaşabilir. İsteriz ki daha düşsün, vatandaş alabilsin. Ama gidişat yükseleceği gösteriyor. Düşerse en fazla 3-5 liraya kadar düşer. Ama tahminim artık pek düşmeyecek” diye anlattı.

“DÜŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Öte yandan Çarşı Balık Pazarında balık işletmecisi Selahattin Arslanbenzer, hamsi fiyatının bir kaç gün içinde yine yarı yarıya düşeceğini  tahmin ettiğini söyledi.

Arslanbenzer, “Hamsinin fiyatı şimdi yüksek. Doğrudur. Kilosu 30 liraya satıyoruz. Kaç gün öncesine kadar 20-25 liraya sattık. Ancak balığın çıkışı az, otomatik fiyatı pahalılaştırdı. Ama böyle devam edeceği düşünmüyorum. Önümüzdeki kaç gün içeresinde düşeceği tahmin ediyorum. Birde dolarla kıyaslayanlar var hamsi fiyatını. Ancak hamsi dolarla almıyoruz ve satmıyoruz. Bu nedenle dolar indi veya çıktı diye fiyatta da oynama olmaması gerekiyor. Ancak yapanlar fırsatçılık yapıyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir