Windows 11, Performans İyileştirmeleri İle Geliyor

Microsoft, 24 Haziran’da Windows’un yeni sürümü Windows 11’i tanıtmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde, işletim sisteminin geliştirici beta …

Microsoft, 24 Haziran’da Windows’un yeni sürümü Windows 11’i tanıtmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde, işletim sisteminin geliştirici beta versiyonu sızdırılmıştı. Sızdırılan işletim sisteminde incelemeler yapan YouTuber Ben Anonymous, Windows 10’a göre büyük performans iyileştirmelerinden bahsetmekte. Ancak YouTuber, geliştirici beta versiyonunda değil, resmi bir sürümde incelemeler yaptığını iddia ediyor. Hatta, geliştirici beta sürümünde olmayan bazı özellikleri de bizlere göstermekte.

YouTuber’ın kullandığı dizüstü bilgisayar, Intel Core i7-10875H ve NVIDIA GeForce RTX 2070 Super barındırıyor. Ben Anonymous ilk olarak, yeni işletim sisteminin boot süresini bizlere yansıtmış. Windows 10 sürümünde 16 saniye olan süre, yeni işletim sisteminde 13 saniyeye düşüyor. Bu da henüz başlangıçta Windows 11’in performansı için iyi bir işaret.

YouTuber daha sonra, Windows 10 ve Windows 11’de ayrı ayrı 3D Mark testleri gerçekleştirmiş. Windows 10’un Time Spy’da aldığı puan 6872 iken, Windows 11 aynı testi 7613 puan ile tamamlıyor. Ayrıntılı olarak bakacak olursak, GPU puanını göz önüne aldığımızda, Windows 11’in yükselişte olduğunu görebiliyoruz. Windows 10’da 6927 olan puan, yeni sürümde 7426’ya yükselmiş. Ayrıca, CPU puanında da aynı eğilimle karşılaşıyoruz. Windows 10’da 6573 olan puan, yeni sürümde 8886’ya yükselmiş.

Ben Anonymous’un uyguladığı testlerden biri de CrystalDiskMark üzerinde yaptığı depolama hızı testi. Yeni sürüm, bu testin sonucunda da halefinden daha iyi bir sonuç almasıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, Geekbench testinde tek ve çoklu çekirdek performansı da Windows 11’de yükselişte. Windows 10’da 1138 olan tek çekirdek performans sonucu, Windows 11’de 1251’e yükselmiş. Çoklu çekirdek puanı ise eski sürümde 6284 puan olarak ölçülürken, yeni sürümde 7444 sonucuna ulaşılmış. Bu nedenle, çekirdek performansları konusunda da önemli bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Testleri gerçekleştiren YouTuber, testler sırasında fanların kontrolünü sağlayabileceği bütün yazılımları kaldırarak kontrolü tamamen işletim sistemine bırakmış. İşletim sistemi, testler sırasında fanları tamamen farklı çalıştırıyor. Bildiğimiz üzere, CPU ve GPU ne kadar soğuk kalırsa performans da o kadar iyi olur. Ancak, sıcaklıklar bunu yansıtmıyor. Özellikle 3D Mark çalıştırıldığında CPU ve GPU’nun daha sıcak çalıştığını ancak fanların daha yüksek sesle ve daha tutarlı çalıştığını görebiliyoruz.

Son olarak, Windows 11 resmi olarak duyurulduğunda, çok daha fazla performans testinin yapılacağını ve konuyla ilgili çok daha net bilgi sahibi olabileceğimizi belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir